Místo

A tu jsem si zamilovala kavárnu Místo. Můj život na tapetách ilustrovala Kateřina Kynclová. Na objednávku kavárny překreslila na zdi obálky bestsellerů.
 

Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, s Šalamounovými ilustracemi. Daroval mi ji v červeném celofánu s bílými puntíky. Schovala jsem si ji i s celofánem. Za léta naší cesty, kde jsme putovali tam a zase zpátky, to bylo jeho nejněžnější gesto. 

Kdo chytá v žitě, v moderním vydání se čtyřmi barevnými pruhy, které spousta lidí nesnáší. Moje dospívání. Stačí pohled na Salingerovu obálku, abych se vrátila zpátky. Do toho kypřícího, přesto podivného klidu, do období probouzení, jakoby nekončícího babího léta, samoty.

Kamarádčin poslední se rozhoduje mezi ní a svými dětmi, a zaklíná se větou, že ho čeká Sophiina volba. Titul se na zdi kavárny nachází hned vedle Saturnina. Když jsem pro její rodinu vyráběla kalendář, každý měsíc byl lemovaný citací z knihy.

1984, Bulgakov, Tracyho tygr, Egypťan Sinuhet, Pan Kaplan má třídu rád, Lolita, Rozum do kapsy. Každá obálka, jiná páčka. Nevidím děj knihy. Vidím jejich majitele a čtenáře, cítím to, co jsem k nim cítila.

Vidím knihovny, kam hřbety patřily. Stojím znovu v místech, kde jsem je naposledy spatřila, v místech, která už neexistují. Místa.

Víc radostí:

Muškáty

Muškáty

Probudila jsem se jako typický produkt doby. Toužím po organickém salátku a trhání máty do vlastní limonády. Vyděsilo mě, jak moc jsem ztratila kontakt s jednou z nejpřirozenějších věcí na planetě. Ty to zasadíš a ono to vyroste.

Stalin

Stalin

Jednou týdně mizí Adolf s prkýnkem pryč, doprovázen charakteristickým rachotem na betonovém chodníku. Ze země nezemě se vrací celý červený, zpocený a šťastný. V očích má zvláštní lesk skromného hrdinství, se kterým se vracejí princové po tažení na sedmihlavou saň.

Místo

Místo

A tu jsem si zamilovala kavárnu Místo. Můj život na tapetách ilustrovala Kateřina Kynclová. Na objednávku kavárny překreslila na zdi obálky bestsellerů.