Čmýra

Je krutou ironií, že právě menstruace v sobě obsahuje slovo men, čili anglicky muže. Tendenci se ošívat ovšem nemá jenom pohlaví bez vaječníků. Jako něco nepříjemného, nečistého a nerez, ji vnímá většina kultur. Rozdělují je války a boje o moc, ale že se o menzesu nemluví, na tom se shodnou všichni. Nevědomě i já.


Muži také periodicky prožívají svoje dny. PMS je pro ně poměrně radostnou událostí, neboť P.rsa jindy M.alá se mění na S.třední. Jsou ochotní tolerovat doprovázející záchvaty nervozity a hysterie, neboť, co si budeme povídat, se objevují permanentně a nejsou proto žádnou novinkou.

Menstruační křeče jsou pro muže cosi abstraktního, co si pracovně pojmenovali jako "bolavé bříško". Muž je v křeči také, protože musí půldne vykonávat činnost za ženu. Žena pod dekou sleduje Netflix a čeká, až jí zaberou dva ibalginy. Případně je na záchodě a čeká, jestli se k průjmu přidá i zvracení.

Hele, nezlob se, momentálně jsem trochu mimo. Mám totiž ženskou periodu.
Rimmer

Mužská menstruace

Nejzásadnějším projevem menstruace je pro muže ovšem to, že minimálně šestinu měsíce nesmočí. Ke cti celému mužskému pokolení ovšem musíme připsat neumírající naději a odvahu, se kterou měsíc co měsíc pronášejí větu: "to nevadí, jsou tady i jiný věci, co můžeme dělat".

Krvácející ženě, která ještě před sto lety nesměla péct chleba, tak láska jejího života nabízí, že jí strčí penis do zadku nebo do úst. Kromě únavy a bolesti se tak žena musí ještě vyrovnávat s výčitkami, že svému chápajícímu partnerovi nedala.

Mužská menstruace má dvě fáze. Musíme přitom rozlišovat vnější a vnitřní projevy. Když se u ženy zastaví rudá armáda, je vnějším projevem empaticky položená ruka na bříško, soucitně nakrčené obočí, případně účastné citoslovce "chmmm".  Vnitřním projevem, který přichází současně, že neslyšný hlas, jež říká: "je to zase na tejden v prdeli". 

Hygienic tampon with pink and white blossom.

To v krámu

Pro ženu je menstruace něco, co hlavně neoznačuje jako menstruaci. Evokuje mi to seriózní obřad, při kterém ženy za doprovodu ponurého smyčcového kvarteta sešívají látkové vložky. Všichni jsou oděny v karmínově rudé a musí šeptat, protože probíhá Menstruace. 

Přesto ho ráda používám, zvlášť v přítomnosti mužů, neboť mě baví pikosekunda paniky, trapnosti a nepohodlí, následovaná oscarovým výkony na téma "menstruuji každý den, s menstruací jsem spokojen." 

Každý tomu říká asi jinak, ale pokud se nejedná o vychovatelku v internátě, málokdo přes pusu dostane menzes nebo měsíčky. Nejčastěji od něžného pohlaví slýchávám "krámy". Jeden můj bývalý tomu říkal shark week. Já se kloním ke klasické variantě Stephena Kinga, čili dostávám To.

Stud a stigma

Přestože jde o přirozený proces zdravého těla, během něhož se třetina světové populace, měsíc co měsíc, loučí s nepoužitým vajíčkem a krví o objemu nosních kapek, je čmýra pořád tabu. 

Podle bible je menstruující žena rituálně nečistá. To bylo někdy mezi 1200 a 165 před naším letopočtem. Turecká Miss musela vrátit korunku, protože se na twitteru zmínila o svých jahodových prázdninách. To bylo předloni. Za tři tisíce let jsme dokázali vynaleznout elektrickou dečku na nohy, ale vedlejší projev zázraku zrození je pořád hegeš. 

V Nepálu přestali strkat ženy a dívky do menstruační chatrče teprve loni v srpnu. Nejdřív jim tam ale musela jedna umřít a přijít zákon. Sto milionů dospívajících Indek se stydí jít během tety Irmy do školy, protože mají místo vložek ručníky a sem tam si myslí, že je posedl ďábel. Vložky si ale nemůže dovolit ani sto tisíc školou povinných Britek a tampony znají 2% Číňanek.

Vložky a vzdělání nemají holky od Indie přes Afriku po Irán. Rudá skvrna na mozku je to ale celosvětově. 

V reklamách menstruují zásadně šlechtičny, které vylívají modrou krev ze zkumavek. Místo těláku "je nám špatně". Tampony se kupují v podobné atmosféře jako kokain. Mojí specialitou je shame walk ze záchodových kabinek k umyvadlu, kde si drhnu nehtové lůžko pravého ukazováčku. Před Adolfem chodím na malou, ale chraň bůh, aby viděl moji šňůrku.

Stud je do nás zapracován stejně poctivě jako bavlna do tamponu. Svoji první menstruaci jsem mamince zatajila. I tu druhou. A snad i tu třetí. Používala jsem toaleťák a papírové kapesníky. Absolvovala jsem tak i letní tábor. Nechtěla jsem se o tom prostě bavit. Raději bych si zacpala uši a zpívala "lalala", než si pohovořit o tom, jak jsem se stala ženou.

Slunce vstává rudě, v noci byla prolita krev.
Legolas

Have a fantastic period!

Dostat menstruaci z konverzačního dna, kde se nachází spolu s Hitlerem a explozivním průjmem, se snaží MHDay, tedy Menstrual Hygiene Day. Připadá na osmadvacátého května. A já navrhuji, abychom to slavili jako Čerokíové. 

Evidentně provokativní indiánský kmen totiž menstruující ženu oslavoval jako posvátnou a mocnou. Na Menstrual Hygiene Day by tedy ženy chodily v posvátném oblečení, bílých upnutých kalhotách, a dívky by se při tělocviku automaticky stávaly kapitánkami týmu.

Nejmocnější je ale slovo. A bulvár. Dnes bez okolků rozebírá to, že desetiletá dcera Darinky Rolins zjišťuje, jaký je sex a kdo byl její první. Nikdo neřekne ani popel. Aspoň osmadvacátého května by tak mohl titulek znít: "Moje dcera už se ptá, jaká je menstruace a kdy byla moje první."

Small torture

Small torture

Nikoho to nezajímá. Jak jste se vyspali, jaká byla dovolená, jak se daří vašemu kocourovi. Jsou to pouhé zabíječky času, kastrovačky trapnosti. Proč je small talk tak náročný a proč ho přesto podstupujeme?

Ty moc nemluvíš

Ty moc nemluvíš

Pojďme si něco říct o sociální fóbii. V maturitním ročníku jsme měli utrousit pár slov o každém ze spolužáků. Charakteristické vlastnosti, kterých si vážíme. Ke mně kdosi připsal - klid a úsměv. Už je to jedenáct let a žasnu pořád stejně. Jako kdybys řekl Gándhí a někdo ti odpověděl - diktátor.

Kurz

Kurz

Začala jsem učit. Konec konců to mám v rodině, kde je to samý právník, učitel, právník, učitel. Jedině tam vzadu, to je snad jediný výjimka, tam je švec a cukrář. Učení se dosud podobalo narkóze. Jakmile se kurzy začaly vyprodávat a začali je navštěvovat lidé s významným Jménem, začala mít narkóza výpadky.